یاس سپیدوش

یــخ چـــای

یــخ چـــای

چـای به طور گسترده در سراسر جهان به عنوان یک نوشیدنی گرم و محبوب در بین مردم رواج دارد و بیشتر به صورت داغ مصـرف
می شود.
نوشیدن چای در بسیاری از جوامع جزء جدانشدنی از زندگی روزمره می باشد. این نوشیدنی محبوب در مناطق گرمسیر و فصل تابستان باعث بالارفتن دمای بدن و احساس بیشتر گرما می شود که باعث کاهش مصرف این نوشیدنی می گردد.
امروزه برای برای رفع این مشکل، کارخانه ها دست به تولید شکل جدیدی از این نوشیدنی با همان خواص به صورت سرد با عنوان
"یخ چای" یا همان چای سرد زده اند که رفته رفته جای خود را در سبد مصرفی خانوار در کنار چای داغ پیدا می کند.
این محصول هم به صورت شیرین (در طعم هایی نظیر: لیمو، هلو، عسل، زنجبیل و ...) و هم به صورت تلخ،  طیف وسیعی از مصرف کنندگان در سنین مختلف را در بر   می گیرد.
ابداع این محصول در سال 1904 به صورت کاملاً تصادفی در نمایشگاه سنت لوئیس سوئیس توسط شخصی به نام Richard Blechynden  در زمانی که وی جهت معرفی چای سیاه هند و سیلان در تلاش بود اتفاق افتاد. در آن سال موج گرمایی که در سوئیس به وجود آمده بود باعث شد تا حاضرین و بازدیدکنندگان بیشتر به نوشیدنی های سرد و خنک ترغیب شوند و همین امر موجب سرخوردگی و ناامیدی ریچارد در معرفی چای سیاه شد. وی پس از چند روز دست به ابتکار جالبی زد و با اضافه کردن یخ به چای(یخ چای) موجب موفقیت در نمایشگاه شد و شیوه ی جدیدی از نوشیدن چای آغاز گشت.
مطالعات بسیاری در بررسی خواص گوناگون  چای صورت گرفته است که این نوشیدنی ارزشمند را بسیار فراتر از یک تسکین دهنده عطش معرفی می کند.
چای به هر شکلی که باشد فواید زیادی برای بدن دارد.
این بدین معنی است که چای سرد نیز به مفیدی چای گرم می باشد، به همین منظور برخی از مزایای مصرف منظم و روزانه ی چای سرد در ذیل آمده است.
چای سرد حاوی مواد شیمیایی بسیاری است که برای بدن مفید می باشد.به عنوان مثال:
آنتی اکسیدان ها، ویتامین E ،  C  و اسید آمینه
* آنتی اکسیدان های چای از جمله  پلی فنول ها، فلانوئید ها ، کاتچین و ... در جلوگیری از آسیب های سلولی توسط رادیکال های آزاد مؤثر می باشند. به عبارت دیگر آنتی اکسیدان هایی که در اثر نوشیدن مرتب چای وارد بدن می گردد سبب مهار شدن سلول های سرطانی و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، سرطان معده و مری می شود.
چای در افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن نیز مؤثر است.
چای همچنین حاوی فلوراید می باشد که برای دندان ها مفید است و باعث کاهش حجم بی شماری از باکتری های مضر دهان و دندان
می شود و جلوگیری از جرم دندان نیز از جمله فواید فلوراید می باشد.
چای باعث کاهش فشار خون و پایین آمدن کلسترول می شود و همین امر محافظت دربرابر بیماری های قلبی را در پی دارد.

بازگشت


یاس سپیدوش